Haber

2023 Cumhurbaşkanlığı bütçesi TBMM Genel Kurulu’nda

HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, “Kürt sorununun çözümsüzlüğü maalesef iktidarınızın ömrünü uzattı. Siz bu çıkmazdan beslenmeyi tercih ettiğiniz için böyle oldu. Çözmeyenler bu sorunu çözer, siz de çözersiniz” dedi. sonunda çözülecek.” söz konusu.

HDP’li milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı ve bağlı ve ilgili kuruluşların 2023 bütçelerini değerlendirdi.

HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde şeffaflık ve hesap verebilirliğin hiçe sayıldığını öne sürerek, “Hükümetin talepleri bürokrasinin önceliği haline getirildi. Bu kurumlardan biri de Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı Hakan Fidan başkanlığındaki MİT’tir. O zamanlar “gizli kutum” olarak anılırdı. Durum böyle olunca MİT’in ana sorumluluk ve faaliyet alanlarından biri de iktidarın seçtiği gruplar olmuştur. Bunu özellikle Kürtler ve Kürtler söz konusu olduğunda görmek mümkündür. muhalifler.” dedi.

HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, AK Parti’nin 20 yıl nasıl iktidarda kaldığı sorusunun cevabının zor olmadığını belirterek, “Cevabı Kürt sorununda gizli. Bu çıkmazdan beslenmeyi tercih ettiğiniz için ortaya çıkan yıkım bu… Bu sorunu çözmeyenler çözülecek, sonunda siz de çözüldünüz.” değerlendirmesini yaptı.

“Kürt sorunu”nun Türkiye’nin demokratikleşmesinin kapısında duran iblis olduğunu savunan Temelli, “Bu iblisle uğraşmadan demokrasi kapısını açmak mümkün değil” dedi. dedi.

“Barış süreci bir an önce başlatılmalı”

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte “Kürt sorununun” tamamen güvenlik odaklı bir anlayışla şiddet yanlısı bir tavra teslim edildiğini iddia etti.

Antidemokratik siyasi anlayışlardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini savunan Peköz, “Milli Güvenlik Kurulu’nun 1990’lardan bu yana uyguladığı çatışmacı stratejinin yarattığı toplumsal tahribatı onarmak için bir an önce barış süreci başlatılmalıdır.” söz konusu.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2023 bütçesinin 35 milyar 910 milyon TL’ye çıkarıldığını belirterek, “Bu ne demek 4 kişilik aileden zorla 1700 TL tahsil ediliyor. bir tiranlık.” ifadeleri kullandı.

Devletin din olamayacağını vurgulayan Kaya, yönetimde asıl olanın sağduyu ve istişare olduğunu söyledi. Kaya, “Devletin dini, inancı, hukuku ve mukaddesatı ancak ve ancak adalettir” dedi. dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, “Kürt sorunu”, “Alevi sorunu” olduğunu ve siyasi elitin bu sorunları çözmesi gerektiğini ancak bu konuların görüşülerek geçildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu